Login

Register

Login

Register

Pielęgnacja

Produkty oferowane przez Wonderwool zostały zaprojektowane i wykonane z myślą̨ o Twoich wysokich wymaganiach estetycznych, jakościowych oraz użytkowych.

Wyznajemy zasadę, że świadome i racjonalne zakupy przynoszą satysfakcję w długiej perspektywie, a przy odpowiedniej pielęgnacji są inwestycją na lata.

Merino jest z natury bardzo trwałym włóknem i nawet przy intensywnym użytkowaniu łatwo utrzymać je w doskonałej formie. Jednak im bardziej będziesz o nie dbać, tym dłużej będzie ono dobrze wyglądać i dłużej będzie Ci służyć.

Zapoznaj się ze wskazówkami Wonderwool jak dbać o merino i ciesz się ubraniami przez długie lata.

POZNAJ 7 ELEMENTÓW PIELĘGNACJI

pranie

pranie

Merino nie wymaga tak częstego prania jak inne włókna np. bawełna. Jest odporna na rozwój bakterii, przykry zapach i ma samooczyszczające się zdolności. Uważa się, że ubrania z wełny wystarczy tylko wietrzyć, aby zawsze były świeże. Moment, w którym jednak powinno się wyprać merino to moment, w którym mimo wietrzenia nie pachnie już świeżością lub kiedy zostanie przez przypadek poplamione. Jak to zrobić?

Przede wszystkim zawsze zapoznaj się z instrukcją prania zamieszczonej na metce ubrania i postępuj zgodnie z jej wytycznymi.

pranie ręczne

Merino można prać ręcznie w letniej wodzie (około 30 C) używając delikatnego płynu do prania (co docenią też Twoje ręce). Namocz ubranie w wodzie z detergentem około 10 minut, a następnie wypłucz w letniej wodzie. Delikatnie odciśnij nadmiar wody.

pranie w pralce

Jeżeli planujesz wyprać merino w pralce to najlepiej wybrać program o symbolu pranie ręczne/wełna i ustawić maksymalnie 30 C. Jeśli pralka nie posiada takiego programu należy wybrać pranie w zimnej wodzie i wirowanie na małych obrotach (max. 400) lub nie wirować wcale. Należy również pamiętać, że wełna preferuje pranie w pełnym bębnie, co pozwala ograniczyć tarcie. Płyn do prania należy wybrać ten delikatny, np. do prania ubranek dziecięcych lub przeznaczony konkretnie do prania wełny. Po otwarciu pralki nie zwlekaj z wyjęciem merino i rozłożeniem do suszenia.

pranie total easy care

Niektóre produkty merino mają oznaczenie „Total Easy Care” i możliwość w prania w pralce w temperaturze 40 C. Oznacza to, że nie tylko mogą być prane w pralce na programie standardowym, ale także mogą być suszone w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze.

suszenie

Ubrania merino najlepiej suszyć rozłożone na płasko lub jeśli metka pozwala, to w suszarce bębnowej.

prasowanie

Dobra wiadomość dla rodziców – merino nie trzeba prasować. Jeśli nawet się zagniecie długo przechowywane w ciasnym worku wystarczy rozwiesić w łazience z dużą ilością pary wodnej, czyli np. po gorącej kąpieli.

Jeśli jednak ktoś lubi prasować to jest to możliwe na lewej stronie przy ustawieniu żelazka na niską temperaturę (ustawienie dla wełny lub średnio-gorące).

mechacenie

Te słodkie kuleczki chodzą zwykle w parze z naturalnymi włóknami. Jest to naturalny proces wynikający z tarcia podczas zwyczajnego użytkowania. Na szczęście można się ich łatwo pozbyć. Jeśli nie ma ich dużo, możesz je ręcznie „wyskubać”, przy większej ilości – delikatnie „zeskrobać” grzebieniem lub zgolić zwykłą golarką jednorazową. Ostatecznie uzyj specjalnej golarki do ubrań.Są jednak sposoby, aby mechacenie zminimalizować:

Zawsze wywracaj ubranie na lewą stronę do prania. Jeśli chcesz dodać płyn do płukania dodaj minimalną ilość, bo popularny „zmiękczacz do prania” powoduje migrację włókien merino w przędzy, co prowadzi do powstawania niepożądanych kuleczek.

delikatność

Szczególną dbałość zaleca się w przypadku produktów wykonanych z najdelikatniejszej dzianiny merino. Dzianina (wełniana czy też bawełniana) jest wyrobem włókienniczym powstającym w procesie dziania, czyli przez tworzenie rządków i kolumienek wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny tworzona jest z jednej nitki na szydełkarkach lub też jednej, lub wielu  osnów, na osnowarkach. Dlatego łatwiej jest zaciągnąć w niej nitkę, czy nawet zrobić dziurkę niż w tkaninie, szczególnie w miejscach narażonych na jej rozrywanie (np. miejsca na dziurki dla guzików czy napy). Dlatego rekomenduje się delikatne i nie siłowe zapinanie i rozpinane napek np. w produktach typu body, pajace, bluzki, najlepiej robiąc to punktowo, bez gwałtownego ruchu ciągnięcia za dzianinę wokół zapięcia.

przechowywanie

Zanim schowasz merino do szafy upewnij się, że ubranie jest suche, aby się nie zdeformowało. Przechowuj je w suchym miejscu, nie w bezpośredniej ekspozycji na słońce. Warto tez zadbać o preparat na mole, bo niestety nie tylko ludzie poznali się na merino, ale te sympatyczne motylki również.

plamy

Najważniejsze to nie pozwolić plamie wyschnąć. Nawet po usunięciu plamy należy namoczyć merino
w letniej wodzie, a następnie wyprać. Zobacz jak radzić sobie z najbardziej popularnymi plamami.

Siusiu – wytrzyj delikatnie ciepłą wodą, a następnie wypierz.

 

Kupka – zeskrob nadmiar plamy, a następnie wytrzyj delikatnie mieszanką 1 łyżeczki detergentu z 1 łyżeczką octu rozpuszczonego w 1 litrze ciepłej wody

 

Wymioty – wypłucz plamę w zimnej wodzie, a następnie dodaj rozcieńczony ocet (jak wyżej) i znów następnie wypłucz dokładnie w zimnej wodzie.

 

Krew – usuń nadmiar krwi wilgotną gąbką, a następnie delikatnie wytrzyj nierozcieńczonym octem i wypłucz w zimnej wodzie

 

Jajko/Mleko – wytrzyj delikatnie szmatką nasączoną rozcieńczonym octem. Następnie powtórz tę czynność z detergentem (nierozcieńczonym), a na końcu wypłucz w ciepłej wodzie.

 

Owoce – natychmiast wytrzyj plamę mieszanką 3:1 delikatnego detergentu i wody, a następnie wypłucz w ciepłej wodzie.

 

Trawa – bardzo delikatnie zaaplikuj na plamę mydło (np. w postaci płatków mydlanych) lub potrzyj delikatnie plamę szmatką nasączoną w nierozcieńczonym detergencie, a następnie wypłucz w ciepłej wodzie.

 

Masło/ Tłuszcz/ Sos – usuń nadmiar plamy nożem lub łyżką, a następnie zaaplikuj rozcieńczony detergent i wypłucz w ciepłej wodzie.

 

Czekolada – pocieraj delikatnie szmatką nasączoną w delikatnym detergencie, a następnie potrzyj plamę octem. Wypłucz w ciepłej wodzie.