Login

Register

Login

Register

Dlaczego wonderwool?

 

multifunkcjonalna

Wonderwool – jedna rzecz, a tak wiele korzyści.

Wełna merino to doskonale cienka i miękka odmiana wełny pochodząca od antycznej rasy owiec merynowskich (merynosów), które zamieszkują tereny o najbardziej ekstremalnych warunkach atmosferycznych na świecie. Alpy Południowe w Nowej Zelandii to miejsce, gdzie temperatury sięgają latem ponad 35 stopni Celsjusza, a zimą spadają poniżej -15. Taki klimat nie sprawia jednak większego problemu merynosom, ponieważ są świetnie przystosowane i dzięki doskonałej izolacji radzą sobie z tak mocno zróżnicowanymi warunkami. Chłodzenie w upalne lato jest niezbędne, by nie dopuścić do przegrzania organizmu, z kolei przeżycie mroźnej zimy bez warstwy grzejącej byłoby również niezwykle trudne.

Perfekcyjna i nieomylna matka natura stworzyła włókno doskonałe, które marka Wonderwool pokochała i oferuje szerokie portfolio ubranek dla dzieci. Niezależnie od tego w jakiej temperaturze przebywa dziecko i co robi, ubranka od Wonderwool pozwolą mu dostosować się do panujących warunków tak samo sprytnie, jak robią to nowozelandzkie owce. Jeśli chcesz dać się oczarować i zrozumieć jak to działa zapoznaj się z właściwościami wełny merino.

POZNAJ 15 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO
UBIERAĆ DZIECI W MERINO

całoroczna

całoroczna

zimą grzeje i latem chłodzi
doskonała regulacja temperatury ciała

Pomiędzy naturalnie skręconymi włóknami merino znajdują się miliony kieszonek powietrza, które tworzą przyjemny ciepły mikroklimat tuż przy skórze. Jednocześnie, merino jest również bardzo przewiewne i oddaje nadmiar ciepła na zewnątrz, co pozwala uniknąć przegrzania. W rezultacie, niezależnie od pogody wełna merino zapewnia idealną regulację temperatury ciała.

Jak to działa? Budowa włókien merino powoduje, że wchodzą one w reakcję chemiczną z wilgocią z naszej skóry. Wiązania chemiczne pomiędzy keratyną (budulec włókna merino) a parą wodną wytwarzają energię w postaci ciepła, które grzeje nas zimą. Z kolei, aby przerwać te wiązania, czyli wydalić wilgoć na zewnątrz, potrzebna jest energia i wówczas wełna absorbuje ciepło z otoczenia, dając efekt chłodzenia, tak potrzebnego latem.

Czyli merino zimą grzeje, a latem chłodzi. Sprytnie!

Dlaczego to takie ważne w przypadku dzieci? Zdolność regulacji temperatury nie jest w pełni rozwinięta zwłaszcza u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Niemowlęta i małe dzieci nie potrafią dostosować się tak dobrze do zmiany temperatur jak dorośli i tracą ciepło około 4 razy szybciej (ze względu na dużą powierzchnię skóry w stosunku do masy ciała). Z kolei starsze dzieci pozostają w ciągłym ruchu niezależnie od temperatury swojego ciała i temperatury otoczenia. Czy słońce czy cień one po prostu biegną, skaczą i bawią się dalej.

Podczas gdy nasze niemowlę słodko śpi lub nasz przedszkolak bawi się beztrosko na placu zabaw, ubranka od Wonderwool ciężko pracują, aby zapewnić naszym dzieciom odpowiednią temperaturę i nie dopuścić do gwałtownych jej zmian, co jak wiemy prowadzi odpowiednio do wybudzenia lub infekcji.

odprowadza wilgoć

odprowadza wilgoć

pochłania wilgoć
zawsze sucha i ciepła skóra

Wiemy już, że kiedy włókna merino dotykają wilgotnej skóry, przejmują od niej ciepło działając jak klimatyzacja. Z kolei zimą, włókna pochłaniają wilgoć (odpowiedzialną za wyziębienie), a zmagazynowana w nich energia uwalniana jest w formie ciepła, które ogrzewa nasze ciało.

Ale to, co jest naprawdę magiczne we włóknach merino to fakt, że usuwają one wilgoć, gdy ta ma jeszcze postać pary wodnej. W przypadku merino nie dochodzi do skraplania się potu pomiędzy skórą a ubraniem, co powoduje niekomfortowe uczucie zawilgocenia, wychłodzenia i wreszcie może doprowadzić do zaziębienia.

Włókno merino nie chłonie wody jak gąbka, a zachowuje się, w dużym uproszczeniu, jak rurka, która „wciąga” wodę i wydala ją na zewnątrz w naturalnym, chemicznym procesie. Jak to się dzieje? Wnętrze włókna wełny merino jest hydrofilowe („lubi wodę“), a zewnętrzna łuska pokryta lanoliną – hydrofobowa („nie lubi wody“). Dzięki takiej budowie włókno (za pomocą mikrokanalików) pobiera wilgoć z przestrzeni między ciałem a ubraniem, jednocześnie stabilizując mikroklimat. W tym samym czasie zewnętrzna warstwa włókien odpycha wodę na zewnątrz dzięki czemu ubranie na dłużej pozostaje suche. Co więcej, włókna merino mają wyjątkowo dużą zdolność absorpcji wilgoci – nawet do 35% swojej wagi (dla porównania zdolność absorpcji bawełny to tylko 20%).

A co się stanie jeśli wilgoci będzie więcej i wełna ostatecznie zacznie być mokra? Po pierwsze, wełna bardzo szybko schnie, co cenią sobie rodzice walczący zawsze ze stertą prania, a po drugie dzięki swoim termoizolacyjnym właściwościom nawet mokra wełna będzie nadal ogrzewać nasze dzieci, więc niezależnie od pogody po prostu bawcie się aktywnie na świeżym powietrzu, a resztę zostaw ubrankom od Wonderwool!

oddychająca

oddychająca

przewiewna i oddychająca
jak druga skóra dziecka

Ubranka od Wonderwool „oddychają” i są przewiewne. Łuskowata i porowata budowa włókien wełny merino umożliwia optymalną cyrkulację powietrza pomiędzy skórą dziecka a otaczającym je środowiskiem.

elastyczna

elastyczna

naturalnie elastyczna
wygoda w ubieraniu, komfort w noszeniu

Włókna merino są naturalnie elastyczne i niezwykle plastyczne, co pozwala im rozciągać się i wracać do swojego pierwotnego kształtu. Poszczególne włókna mają zdolność do gięcia się i rozciągania w dowolnym kierunku o wiele tysięcy razy więcej niż inne włókna i to bez żadnych uszkodzeń w strukturze (dzięki keratynie odpornej na czynniki fizycznie i chemiczne).

Włókna merino potrafią rozciągnąć się nawet o 30% swojej pierwotnej długości i powrócić niezmienione do poprzedniego kształtu. Ta cecha sprawia, że ubranka z merino zapewniają komfort rodzicom przy ubieraniu swoich dzieci, nie krępują ruchów maluchów i są wygodne zarówno dla niemowlaków smakujących swoje palce u nóg, jak i przedszkolaków koziołkujących na trawie.

Produkty od Wonderwool są tak zaprojektowane, aby optymalnie wykorzystać naturalną plastyczność włókien, co sprawia, że ubranka rosną razem z dziećmi i bardzo często zdarza się, że starczają na więcej miesięcy niż wynika z tabeli rozmiarów.

trwała

trwała

wytrzymała
inwestycja na lata

Włókna merino są odporne na degradację przez lata używania, a wręcz, co ma miejsce w przypadku dzieci – nadużywania. Dzieje się tak dzięki zawartej we włóknach keratynie, czyli białku które cechuje wysoka odporność na czynniki fizyczne i chemiczne. Włókna merino potrafią zginać się 20 000 razy zanim się uszkodzą, podczas gdy bawełna tylko 3 000 razy, a jedwab zaledwie 2 000 razy. Wełna także o wiele lepiej trzyma barwniki niż inne włókna naturalne więc ubranka od Wonderwool będą cieszyć się nienagannym wyglądem przez długi długi czas. Jednak im bardziej będzie się o nie dbać, tym dłużej będą one dobrze wyglądać i dłużej będą służyć. Szczególną dbałość zaleca się w przypadku produktów wykonanych z najdelikatniejszej dzianiny merino. Dzianina (wełniana czy też bawełniana) jest wyrobem włókienniczym powstającym w procesie dziania, czyli przez tworzenie rządków i kolumienek wzajemnie ze sobą połączonych oczek. Dzianina w przeciwieństwie do tkaniny tworzona jest z jednej nitki na szydełkarkach lub też jednej, lub wielu  osnów, na osnowarkach. Dlatego łatwiej jest zaciągnąć w niej nitkę, czy nawet zrobić dziurkę niż w tkaninie, szczególnie w miejscach narażonych na jej rozrywanie (np. miejsca na dziurki dla guzików czy napy). Dlatego rekomenduje się delikatne i nie siłowe zapinanie i rozpinane napek np. w produktach typu body, pajace, bluzki, najlepiej robiąc to punktowo, bez gwałtownego ruchu ciągnięcia za dzianinę wokół zapięcia.

Przy odpowiedniej pielęgnacji, ubrania i akcesoria od Wonderwool zachowają swój pierwotny kolor i kształt niezależnie od tego ile razy będą noszone czy prane. Dzięki temu mogą służyć całemu rodzeństwu przez długi czas.

plamoodporna

plamoodporna

wodoodporna
łatwość czyszczenia

Ta sama keratyna, która nadaje wełnie elastyczność i wytrzymałość sprawia również, że merino jest do pewnego stopnia wodoodporna i z łatwością usuwa cząsteczki wody ze swojej powierzchni, również te które powodują plamy, np. sok z owoców. Dopiero po dłuższej chwili woda w nią wsiąka, a przez ten czas można usunąć płyn z powierzchni ubrania. Dodatkowo, wełna merino posiada drogocenną lanolinę – naturalny wosk pokrywający każde włókno ubranka, powodującego, że trudniej się brudzi, a ewentualne zabrudzenia nie mają możliwości osiadania na nim w sposób trwały – ubranka od Wonderwool czyszczą się praktycznie same. Dlatego w przeciwieństwie do ubranek np. bawełnianych, nie wymagają tak częstego prania.

antybakteryjna

antybakteryjna

higieniczna
skuteczna ochrona przed rozwojem bakterii

Dzieci przede wszystkim chcą poznawać świat, więc są wszędzie i działają jak magnes na bakterie, które spotykają na swojej drodze. Na szczęście włókna merino są naturalnie odporne na elektryzowanie się, nie gromadzą ładunków elektrostatycznych, co powoduje, że nie przyciągają kurzu, a tym samym mikrobów.

Lanolina, która pokrywa włókno merino to substancja o właściwościach antybakteryjnych, a więc w ubrankach od Wonderwool nie zagnieżdżą się nigdy bakterie, roztocza czy grzyby. Dodatkowo, dzięki umiejętności skutecznego zarządzania wilgocią, włókna tworzą środowisko suche, czyli nieprzyjazne do rozwoju bakterii.

odporna na zapachy

odporna na zapachy

nie przyjmuje zapachów
długotrwała świeżość

Dzięki zdolności wełny merino do skutecznego zarządzania wilgocią, bakterie wywołujące nieprzyjemny zapach nie mają wilgotnego środowiska potrzebnego do namnażania się. Jest to ważna właściwość wełny, która sprawia, że podczas wpadki pieluchowej poza domem, ubranko naszego dziecka nie tylko szybko stanie się suche, ale również nie przyjmie charakterystycznego zapachu.

Ta cecha sprawiła, że wełna merino stała się również popularnym surowcem do produkcji ubrań dla sportowców, którzy nawet podczas intensywnej aktywności nie muszą martwić się temperaturę ciała, wilgotne ubranie i właśnie o przykry zapach.

 

pranie w pralce

pranie w pralce

możliwe pranie mechaniczne
łatwość pielęgnacji

Wełniane ubrania nie wymagają prania po każdorazowym założeniu. Dzięki swoim antystatycznym właściwościom merino nie przyciąga kurzu ani brudu, a w kontakcie z tlenem regeneruje się i odświeża. Dlatego jeśli nie ma na niej widocznych plam czy zabrudzeń wełnę merino wystarczy wywrócić na lewą stronę i wywietrzyć przez parę godzin.

Jeśli już jednak musimy wyprać nasze ubrania z merino to również nie jest to żaden problem, bowiem możemy to zrobić albo ręcznie albo w pralce wybierają łagodny program o symbolu pranie ręczne/wełna w 30 stopniach. Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji merino.

Jeśli dodać do tego jeszcze fakt, że włókna merino nie chłoną łatwo wszelkiego rodzaju plam, czyli nie wymagają częstego prania, to można po raz kolejny stwierdzić, że to włókno doskonałe dla dzieci oraz dla ich rodziców.

bez prasowania

bez prasowania

nie wymaga prasowania
zawsze schludny wygląd

Jeśli obejrzymy włókno merino pod mikroskopem to zobaczymy, że jest ono naturalnie skręcone i po zgięciu wraca do swojego pierwotnego kształtu. Dzięki temu, ubranka z merino nie gniotą się i nie marszczą! Jest to szczególnie ważne dla zapracowanych rodziców, którzy nigdy nie maja za wiele czasu, aby prasować.

miękka i delikatna

nie gryzie, mila dla skóry dziecka
troska o wrażliwą skórę dziecka

Powszechnie uważa się, że ubrania z wełny „gryzą”. W przypadku merino jest jednak inaczej, bowiem swędzenie wełny zależy od średnicy jej włókien. Zwykła wełna posiada włókna o grubości od 27 do 50 mikronów, podczas gdy grubość włókien merino waha się od 15 do 23 mikronów. Są prawie tak cienkie jak nić pajęczyny (dla porównania ludzki włos ma grubość 45 do 100 mikronów).

Dlaczego grubość włókien ma znaczenie? Im większe i szersze włókna, tym mniej elastyczne i mniejsza zdolność do zginania się, co skutkuje nakłuwaniem skóry i odczuciem swędzenia. Skoro więc włókna merino posiadają o wiele mniejszą średnicę to są bardziej elastyczne i łagodnie wyginają się przy kontakcie ze skórą. Dzięki temu merino jest bardzo miła i przyjemna w dotyku oraz nie drapie, co jest bardzo istotne dla delikatnej skóry dziecka.

hipoalergiczna

odpowiednia dla alergików i astmatyków
czystość i higiena

Merino jest wyjątkowo przyjazna ludzkiej skórze nie tylko dzięki bardzo cienkim włóknom, ale także dzięki lanolinie, zwanej też owczym woskiem. Jest to substancja naturalnie wytwarzana przez ciało owcy dzięki czemu ubrania z wełny merino są hipoalergiczne, gdyż wykazuje ona również działanie antybakteryjne, czyli nie przyciąga kurzu i roztoczy, które często są przyczyną alergii.

Ponadto, owce merynowskie hodowane są w sposób ekologiczny i ich wełna nie zawiera szkodliwych chemikaliów, które mogą niekorzystanie wpływać na miękkość włókna lub same w sobie wywoływać alergie w niektórych ludzi.

Dodatkowo, dzięki właściwościom termoizolacyjnym i utrzymywaniem suchej skóry merino zapobiega powstawaniu potówek czy egzemy. Jest to bardzo ważne dla delikatnej skóry dziecka. Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci.

naturalny filtr UV

doskonały filtr przeciwsłoneczny
skuteczna ochrona skóry dziecka

Merino to również doskonały filtr przeciwsłoneczny, który w naturalny sposób ochroni delikatną skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wełna merino ma wskaźnik UPF (współczynnik ochrony UV) na poziomie od 30 do 50 w zależności od grubości materiału, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem niż inne tkaniny o takiej samej gramaturze (np. wskaźnik UPF dla bawełny wynosi zwykle około 20).

Dermatolog dr Thilo Gambichlera w 2001 roku przeprowadził badania na 236 tkaninach odzieżowych i dowiódł, że tylko wełna merino posiada tak doskonałe właściwości ochrony przez słońcem. Zdecydowana większość (70%) przebadanych próbek merino miała wskaźnik UPF powyżej 50, a pozostałe powyżej 40. Ochrona jaką daje merino odpowiada ochronie dawanej przez kremy do opalania z filtrem, z tą jednak różnicą, że nie zawiera żadnych chemicznych substancji zwykle wcieranych razem z kremem w skórę.

Merino okazuje się być również bezkonkurencyjne na letnie upalne dni. Nie tylko jest lekkie, miłe, przewiewne, reguluje temperaturę i pozostawia skórę suchą, ale jeszcze absorbuje promieniowanie UV zanim dotrze do delikatnej skóry dziecka, które przecież uwielbia zabawy na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy świeci słońce i jest ciepło.

ognioodporna

trudnopalna
bezpieczeństwo dziecka

Merino jest jedynym naturalnym włóknem, które opiera się ogniu. Dzięki zdolności absorpcji wilgoci z otoczenia oraz zawartości azotu wełna potrzebuje dużo tlenu aby utrzymać zapłon. W kontakcie z ogniem wełna najpierw tli się, zwęgla, aż wreszcie gaśnie sama zamiast wybuchać ogniem. Dlatego tak często używana jest przez strażaków jako odzież ochronna lub jako narzędzie do gaszenia pożarów (przykrywanie ognia wełnianymi kocami).

W przeciwieństwie do wielu sztucznych włókien (np. akryl czy polar/poliester), wełna pod wpływem wysokiej temperatury nie topi się i nie przykleja do skóry, a w czasie spalania wydziela mniej dymu i toksycznych oparów w porównaniu do włókien syntetycznych.

Z kolei, inne włókna naturalne, jak bawełna czy len, które są pochodzenia roślinnego – czyli tak jak papier składają się z włókien celulozy i w kontakcie z ogniem zachowują się dokładnie tak samo jak papier, czyli zapalają się bardzo łatwo i bardzo szybko palą. Chyba żadnemu rodzicowi nie jest obcy napis „Trzymać z dala od ognia” („Keep away from fire”) wydrukowany zwykle na czerwono na metce bawełnianego ubranka.

Trudnopalność i zdolność samogaszenia wełny jest bardzo ważną cechą bowiem to oparzenia ciała pochodzące od zapalenia ubrań są jedną z najczęstszych przyczyn ciężkich poparzeń czy nawet śmierci.

ekologiczna

organiczna, odnawialna, biodegradowalna
w symbiozę z naturą

Merino jest naturalnym materiałem, który jest odnawialny, bez problemu ulega biodegradacji i nie narusza równowagi ekologicznej. Owce merynowskie żywią się tylko tym co natura dała – wodą, powietrzem, słońcem i trawą! Gdy merino się zużyje, to w naturalny sposób rozkłada się w glebie, aby w ciągu kilku lat oddać Ziemi jej cenne składniki odżywcze, które posłużą trawie do wzrostu, a ta owcom za pożywienie.

Wybierając merino dla dzieci dajesz mu nie tylko jedno z najdoskonalszych i najzdrowszych włókien jakie wymyśliła Matka Natura, jednocześnie dbając o ich „dziś”, ale także dbasz o środowisko w jakim dorastają, dbając o ich przyszłe życie na naszej planecie.

spokojny sen

Merino jest idealnym włóknem do spania, ponieważ dzięki zdolności termoregulacji utrzymuje stałą temperaturę ciała przez całą noc, co korzystanie wpływa na jakość i długość snu.

Zobacz produkty >

zdrowy ruch

Inteligentne z natury, wielozadaniowe ubranka i akcesoria z merino zapewnią dziecku komfort zabawy każdego dnia, bez ryzyka zmarznięcia lub przegrzania małego organizmu

Zobacz produkty >

wyprawka

Merino pozwala na utrzymanie stałej temperatury ciała wewnątrz ubranka, śpiworka lub pod kocykiem, co jest szczególnie istotne w przypadku noworodków, u których system termoregulacji dopiero dojrzewa.

Zobacz produkty >