pogodne dziecko
czyli jak mądrze ubrać dziecko w okresie jesienno-zimowym
Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, co w praktyce oznacza, że pogoda potrafi zmienić się drastycznie nie tylko z dnia na dzień, ale również z godziny na godzinę. Taki rollercoaster pogodowy sprawia, że skomponowanie odpowiedniego stroju dziecka na całodniowy pobyt w przedszkolu jest ogromnym wyzwaniem dla rodziców. Problematyczne dla rodziców jest określenie „jaka pogoda będzie cały dzień na zewnątrz”, a „jak będzie w przedszkolu” i jak zatem odpowiednio ubrać dziecko, żeby było mu dobrze – aby nie zmarzło, lecz również, aby się nie przegrzało. Na nas, rodzicach spoczywa ta ogromna odpowiedzialność za mądre skomponowanie stroju dziecka, bo wiemy, że tak jak ubierzemy dziecko rano, tak będzie ono ubrane przez cały dzień, a wiadomo nie od dziś, że czasem słońce, a czasem deszcz.
Niestety, najczęściej to właśnie ubranie źle dobrane do pogody jest przyczyną infekcji w wyniku zmarznięcia lub przegrzania małego organizmu. Dodatkowo, kaloryfery rozgrzane do czerwoności w polskich przedszkolach jeszcze bardziej komplikują sprawę, bo dzieci w przedszkolu są prawie w ciągłym ruchu i często jest im zwyczajnie za ciepło oraz są poddane dużym zmianom temperatur przy wychodzeniu na spacer i powrocie do sali. Zgrzane dziecko w mokrym przepoconym ubraniu to zaburzony system termoregulacji i zaproszenie dla wirusów i bakterii, a tych w przedszkolu nie brakuje.
przegrzane dziecko = pot = uczucie wilgoci = wychłodzenie organizmu = ryzyko infekcji
Jak więc sprawić, aby nasze dziecko przez cały dzień miało tarczę ochronną przed infekcjami tylko za pomocą odpowiednio skomponowanego ubrania?
Na cebulkę…
Metoda ubierania warstwami jest stara jak świat i sprawdza się idealnie, ale – zwłaszcza w przypadku dzieci – tylko przy pewnych założeniach, o których nie każdy wie. Niestety małe dzieci nie mają jeszcze świadomości czy jest im za ciepło czy za zimno i prędzej staną się marudne niż zdejmą czapkę z i tak już przepoconej główki. Dodatkowo, dzieci podczas zabaw często są na przemian najpierw w intensywnym ruchu, a następnie w totalnym bezruchu (choćby najpierw aktywna zabawa na placu, następnie huśtawka, gdzie dziecko tylko siedzi, a ruch huśtawki dodatkowo je owiewa lub zabawa w chowanego gdzie dziecko najpierw szybko biegnie, aby się schować, a potem siedzi w bezruchu w swojej kryjówce). Dlatego, aby metoda na cebulkę również w przypadku dzieci zdała egzamin warstwy muszą posiadać pewne właściwości oraz muszą ze sobą idealnie współpracować, bo dobra współpraca w drużynie to podstawa!
Po pierwsze termoizolacja i skuteczne zarządzanie wilgocią
Małe dzieci nie potrafią regulować swojej temperatury jak dorośli i tracą ciepło 4 razy szybciej dlatego też dzieci bardziej niż ktokolwiek potrzebują (naj)większej ochrony przed nagłymi zmianami temperatury, a tym samym dobrze przemyślanego zestawu ubrań. Najlepiej więc wybierać ubranka z włókien naturalnych, które przepuszczają powietrze i pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza.
Królująca wśród ubranek dla dzieci bawełna niestety nie jest najlepszym wyborem na okres jesienno-zimowy, bo owszem jest miła i przyjemna dla delikatnej skóry malucha, ale mokra bardzo szybko staje się ciężka, lepka i zimna, a także stosunkowo długo schnie wychładzając cały czas organizm (wilgoć potęguje uczucia zimna). Wełna merino równie miła i delikatna, dzięki swoim wszechstronnym właściwościom jest zdecydowanie lepszym wyborem dla dzieci na okres jesienno-zimowy. Właściwości termoregulacyjne wełny pomagają dostosować temperaturę ciała dziecka stosowanie do warunków go otaczających. Pomiędzy naturalnie skręconymi włóknami merino znajdują się miliony kieszonek powietrza (powietrze to najlepszy izolator), które tworzą przyjemny ciepły mikroklimat tuż przy skórze dziecka. Jednocześnie, merino jest również bardzo przewiewne i oddaje nadmiar ciepła na zewnątrz, co pozwala uniknąć przegrzania.
Umiejętność skutecznego zarządzania wilgocią sprawia, że merino jako jedyne włókno odprowadza pot jeszcze w postaci pary wodnej nie czekając aż skropli się na plecach aktywnego przedszkolaka. Co więcej, włókna merino mają wyjątkowo dużą zdolność absorpcji wilgoci – nawet do 35% swojej wagi (dla porównania zdolność absorpcji bawełny to tylko 20%). A co się stanie jeśli wilgoci będzie więcej i wełna ostatecznie zacznie być mokra? Po pierwsze, wełna bardzo szybko schnie, a po drugie dzięki swoim termoizolacyjnym właściwościom nawet mokra wełna będzie nadal ogrzewać ciało dziecka – będzie nadal ciepła i miła dla skóry.
Aby zobaczyć grafikę w pełnym rozmiarze kliknij tutaj: Właściwości termoizolacyjne mokrej wełny merino i mokrej bawełny
Niezależnie od pogody i warunków atmosferycznych dziecko może zawsze się beztrosko bawić, bo inteligentna wełna merino odpowiednio zatroszczy się o jego komfort.
Po drugie dobra współpraca
Gdy już mamy ubrania zapewniające termoizolację i zawsze utrzymujące suchą i ciepłą skórę, możemy przystąpić do drugiego kroku czyli do komponowania warstw ubrań dla malucha. Optymalna kompozycja ubioru warstwowego zakłada stosowanie 3 warstw ubrań, z których każda pełni inną funkcję, a razem wspaniale się uzupełniają i (współ)pracują nad komfortem dziecka.
- warstwa wewnętrzna, mająca za zadanie szybko i efektywnie odprowadzić wilgoć z powierzchni skóry dziecka,
- warstwa środkowa, zapewniająca izolację termiczną,
- warstwa zewnętrzna, chroniąca przed opadami i wiatrem.
Aby zobaczyć grafikę w pełnym rozmiarze kliknij: Współpraca trzech warstw
Łącząc warstwy ze sobą, uzyskujemy funkcjonalną odzież dla przedszkolaka, którą łatwo można dopasować do konkretnych warunków pogodowych i poziomu aktywności dziecka.
Pierwsza warstwa – wewnętrzna
Pierwsza warstwa ubrania powinna być miękka, naturalna i oddychająca. Niczym druga skóra, idealna warstwa wewnętrzna zapewnia swobodę ruchów i reguluje temperaturę ciała dziecka. Ubrania przylegające do skóry powinny być elastyczne, dopasowane, ale nie za ciasne. Zadaniem tej warstwy to oczywiście izolacja, ale przede wszystkim odprowadzanie wilgoci i w efekcie utrzymywanie skóry zawsze ciepłej i suchej.
Bardzo ważne jest, aby warstwa wewnętrzna nie chłonęła wody jak gąbka, ale zachowywała się jak rurka, która „wciąga” wilgoć i wydala ją na zewnątrz ubrania. Bawełna szybko wchłania pot, co powoduje niekomfortowe uczucie zawilgocenia, wychłodzenia i wreszcie może doprowadzić do zaziębienia. Dlatego przepocony mokry bawełniany podkoszulek czy bawełniane rajstopy często zimą ubierane pod spodnie mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku doprowadzając do ulatniania się ciepła na zewnątrz i wychłodzenia małego organizmu. Wełna merino sprawdza się idealnie jako pierwsza warstwa i nie bez powodu nawet sportowcy sportów zimowych wybierają bardzo często właśnie to włókno, aby bez obaw nawet w największe mrozy poddać się intensywnemu treningowi.
Tę warstwę mogą stanowić bluzka lub body merino oraz legginsy merino.
Aby zobaczyć grafikę w pełnym rozmiarze kliknij: Warstwa wewnętrzna – zarządzanie wilgocią
Druga warstwa – środkowa
Warstwa środkowa to kolejna warstwa izolująca niezbędna podczas spaceru w chłodniejsze dni powinna utrzymywać ciepło ciała i nie dopuszczać zimna z zewnątrz. Ubrania w tej warstwie mogą być wykonane z tych samych materiałów, co warstwa podstawowa. Grubość tej warstwy należy dopasować odpowiednio do temperatury powietrza i warunków panujących na zewnątrz. Kolejna warstwa wełny merino w formie tradycyjnej lub typu boiled czy fleece jest najlepszym wyborem dla dzieci, bowiem takie ubranko oddycha i kontynuuje pracę, jaką wykonuje pierwsza warstwa tuż przy skórze. Drugą warstwę mogą stanowić druga bluzka merino, sweterek merino czy kurtka merino, a także spodnie merino i szalik/ komin merino.
Wełna jest przy tym przewiewna, a więc skóra może nadal oddychać. Ponadto ten naturalny materiał jest do pewnego stopnia odporny na zamoczenie, dlatego wełniana druga warstwa może sprawdzić się także podczas opadów śniegu i deszczu.
Trzecia warstwa – zewnętrzna
Warstwa zewnętrzna to trochę jak skorupa, która powinna chronić pozostałe warstwy przed trudnymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, mróz, deszcz, śnieg, grad). Lekka jak piórko i ciepła odzież z naturalnym puchem sprawdzi się idealnie podczas chłodnych dni, a przeciwdeszczowe okrycie zabezpieczy dziecko przed opadami.
Znany od wieków ubiór „na cebulkę”, czyli system warstwowego ubierania się, opiera się przede wszystkim na odpowiednim dobraniu każdej z trzech warstw, tak aby całość jednocześnie nas ogrzewała, odprowadzała wilgoć i chroniła przed warunkami atmosferycznymi. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór każdej warstwy indywidualnie, bo można ubrać dziecku grubą oddychająca kurtkę (warstwa 3), która w połączeniu z bawełnianą bluzeczką (warstwa 1) i syntetycznym polarem (warstwa 2) doprowadzi do przegrzania i wyziębienia. Tak samo, przedszkolak w termoizolującej bluzeczce (warstwa 1) nie zachowa odpowiedniej wentylacji nakładając na nią kurtkę, która działa raczej jak folia i nie przepuszcza powietrza.
Pamiętaj, że im pełniej zastosujesz się do zasad prawidłowego ubierania dziecka w okresie przedszkolnym i wszesnoszkolnym, tym lepiej wesprzesz odporność i wykorzystasz potencjał rozwojowy dziecka podczas edukacji i swobodnych zabaw z rówieśnikami.
Po trzecie ciepło od stóp do głów!
Nawet przy najlepiej skomponowanych warstwach nie możemy zapomnieć o odpowiednich dodatkach zapewniających ciepło głowie, dłoniom i stopom, poprzez które również ucieka ciepło.
Głowa jest największym źródłem utraty ciepła dlatego to takie ważne, aby zadbać o jej odpowiednią ochronę. Po pierwsze, najlepiej, aby dziecko miało dwie czapki w swojej garderobie – jedną ciepłą na chłodne dni i duży wiatr (czyli tak naprawdę całoroczną), a drugą bardzo ciepłą na mroźne zimowe eskapady. W zależności od warunków pogodowych należy odpowiednio dobierać grubość czapki. Czapka powinna także dobrze trzymać się głowy – może być wiązana lub po prostu dobrze skrojona i elastyczna. Nie można oczywiście zapominać, żeby czapka była wykonana z naturalnego materiału np. wełny merino, aby jej naturalna przewiewność pozwalała skórze oddychać i wentylować się, a nadmiar ciepła i wilgoci został odprowadzony na zewnątrz pozostawiając głowę zawsze ciepłą i suchą. Przy bardzo trudnych warunkach pogodowych (intensywne opady śniegu, silny wiatr, deszcz) dobrze jest dodatkowo nałożyć na czapkę kaptur.
Rączki dziecka są w ciągłym ruchu, bo to one pozwalają mu poznawać świat, dotykać i badać otoczenie, dlatego to takie ważne, aby zadbać o ich odpowiednią ochronę. Noszenie rękawiczek jest również szczególnie ważne przy bardzo niskich temperaturach i mroźnym wietrze, bo przemarźnięcie dłoni może grozić nawet odmrożeniem skóry, któremu towarzyszy zaczerwienienie, ból, obrzęk i swędzenie. Takie przykre doświadczenie może być dla dziecka bolesnym wspomnieniem zabaw na śniegu i zniechęcić je do zimowej aktywności na dworze. Oczywiście najlepiej wybierać rękawiczki z naturalnych materiałów, np. wspomnianej już wełny merino. Do intensywnych i długich zabaw na śniegu warto dodatkowo założyć na dłonie drugie nieprzemakalne rękawiczki, jako odpowiednik warstwy trzeciej ubrania.
Ostatnim elementem, o którym nie można zapomnieć to stopy. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie na grubej podeszwie, aby zapewnić stopom idealną izolację od zimnego podłoża. Po drugie, sprawdzaj okresowo czy buty dziecka nie są uszkodzone, np. pęknięte, aby przez małą szczelinę do środka buta nie dostała się woda lub śnieg. Po trzecie, załóż ciepłe skarpety! Oczywiście, najlepsze będą skarpety z wełny merino ponieważ merino wytwarza ciepło, które ogrzewa stopy, a jednocześnie jest przewiewna i oddychająca, co chroni stopy przed przegrzaniem. Dodatkowo, dzięki właściwości wełny merino do efektywnego zarządzania wilgocią, włókno merino szybko absorbuje pot lub nieproszony śnieg ze stóp, utrzymując stopy zawsze suche i ciepłe, co chroni przez wyziębieniem małego organizmu. Samooczyszczające i antybakteryjne właściwości merino sprawiają, że skarpetki zapobiegają również rozwojowi bakterii i grzybów oraz w konsekwencji przykremu zapachowi.
Przedszkole to duża lekcja samodzielności dla dzieci i zaufania ze strony rodziców, a także duży sprawdzian dla odporności dziecka z powodu jesiennej aury, ale i skupiska bakterii oraz wirusów w jednym miejscu. Warto wspomóc odporność dziecka, zapewniając mu odpowiednio skomponowany strój, aby czuło się komfortowo przez cały dzień, a dodatkowo rodzice nie musieli się martwić czy jest mu za ciepło czy za zimno. Rozsądny dobór materiałów i staranny system warstwowego ubierania zapewni przedszkolakowi ciepło i ochroni przed złymi warunkami atmosferycznymi oraz infekcjami zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
1, 2, 3, ubierz się Ty!
Wychodząc naprzeciw rodzicom i ich dzieciom stworzyliśmy poradnik „Pogodny Przedszkolak”, który powstał z myślą o budowaniu nawyku odpowiedniego ubierania najmłodszych. Zapoznaj się i stosuj zasady ubierania, które umożliwią dziecku komfortową zabawę każdego dnia, bez ryzyka zmarznięcia lub przegrzania małego organizmu.
Jak korzystać z Pogodnego Przedszkolaka? To proste! Sprawdź temperaturę na zewnątrz, a następnie posługując się tablicą Pogodny Przedszkolak od Wonderwool dobierz odpowiednio ubrania, aby skomponować idealny strój dziecka przy danych warunkach pogodowych. Uwzględnij wiatr i biologiczny termostat dziecka.
Pobierz tabelę Pogodny Przedszkolak